خبر روزنامه

خبر اقتصادی

 

آمار بازدیدکنندگان

12690
اعلام

سه درخواست بانک مسکن از دولت

 

محمدهاشم بت‌شکن، به منظور ارتقای جایگاه بانک مسکن و تامین مالی بهتر پروژه‌ها، از دولت درخواست کرد: سرمایه بانک مسکن تا 10 هزار میلیارد تومان افزایش یابد. وی همچنین یکسان‌سازی و اصلاح نرخ سود عقود مبادله‌ای و تمرکز وجوه مالی وزارت راه و شهرسازی در بانک مسکن را نیز از دولت خواستار شد.


آمار سپرده‌‌گذاری و تسهیلات بانک مسکن
بت‌شکن در خصوص میزان سپرده‌گذاری و همچنین پرداخت تسهیلات از سوی بانک مسکن در سال 92 گفت: سپرده‌های بانک مسکن در سال 92، بالغ بر 30 هزار میلیارد تومان بوده است که این میزان در مقایسه با سال 91، معادل 20 درصد افزایش داشته است. وی افزود: این در حالی است که حجم تسهیلات اعطایی در سال 92، بالغ بر 82 هزار میلیارد تومان بوده است که این میزان در مقایسه با سال 91، معادل 14 درصد رشد داشته است. بت‌شکن همچنین مطالبات غیرجاری بانک مسکن را در بخش مسکن مهر 22 درصد عنوان کرد.


چالش مسکن مهر برای بانک مسکن
در ادامه این جلسه، وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: با اجرای طرح مسکن مهر، بانک مسکن با چالش‌هایی روبه‌رو شده است که با رفع این چالش‌ها و درایت مدیران آن به جایگاه اصلی و تخصصی خود برمی‌گردد. علی طیب‌نیا با اشاره به تاکید رئیس‌جمهور درخصوص حل مشکلات مسکن مهر و تسریع در وصول اقساط این واحدها افزود: حل مشکلات مسکن مهر مربوط به سایر نهادها نیز هست و اتخاذ راهکارهای مربوطه نه تنها به بانک مسکن بلکه وزارت راه و شهرسازی و دیگر دستگاه‌ها نیز مرتبط است.